Krmiva pro psy

Svému čtyřnohému miláčkovi chcete dopřát vždy to nejlepší. Základem pro jeho spokojenost a zdraví je kvalitní krmivo pro psa, které obsahuje živiny v takovém poměru, jaký v konkrétním období zvíře potřebuje. Na trhu je nespočet druhů s různými příchutěmi, odlišným složením a v různé formě. Jak vybrat to nejlepší pro vašeho psího parťáka? Čtěte dál.

#ShowMore#

Jaké druhy krmiva pro psa jsou na trhu?

V zásadě můžeme krmiva pro psa rozdělit na suchá, což jsou granule, a mokrá, to jsou konzervy, kapsičky atd. Krmit můžete jen jedním z nich nebo je mezi sebou různě kombinovat. A záleží přitom i na chutích chlupatého přítele.

Oblíbené krmivo pro psa jsou granule

Granule pro psy jsou nejčastěji používaným krmivem. Jde o plně vyvážené krmivo pro všechny fáze života. Jejich přiměřené množství udrží správnou váhu a celkovou kondici psa. Granule se jednoduše skladují, také se snadno dávkují a jsou finančně dostupné. Některým psům ale málo voní nebo se špatně konzumují, a proto je odmítají.

TIP: Využijte vhodné nádoby na skladování granulí. Udržíte je tak čerstvé a voňavé.

Další z možností je mokré krmivo pro psa

Konzervy a salámy pro psy jsou další z oblíbených druhů krmiva pro psa. Jsou měkké – psům se dobře konzumují, více jim voní, obsahují také více vody, kterou je v případě granulí třeba podávat ve vyšším množství. Uzavřené mají dlouhou trvanlivost, ale po otevření je nutné je zkrmit nejlépe do druhého dne. Další jejich nevýhodou je vyšší cena.

Za odměnu i na cesty jsou kapsičky a paštiky

Kapsičky a paštiky pro psy jsou zmenšenou obdobou konzerv. Využijete je pro jejich praktičnost hlavně na cestách, případně ve chvíli, kdy chcete psovi přilepšit nebo zkusit něco nového – vyrábějí se v mnoha příchutích.

Připravit můžete krmení pro psy i sami

BARF a vařené maso jsou čím dál častěji využívaným druhem krmení pro psy. BARF označuje podávání syrové stravy – masa, kostí, šlach a vnitřností - v kombinaci se zeleninou. Tento způsob je ale náročnější na zajištění optimálního obsahu všech živin i na skladování, méně praktické je také při cestování.

V případě potřeby pomůžou psovi veterinární diety

Veterinární diety jsou speciálním krmivem pro psy, kteří trpí nějakou nemocí. Využívají se v akutních případech (např. při průjmu), ale také při chronických onemocněních (problémy s játry, ledvinami, při cukrovce) a jako prevence (obezity, dentálních a kožních problémů).

45601_bohemia-zverinove-maso-ve-vlastni-stave-800-gmceclip234403

Co vše obsahuje krmivo pro psa?

Složením by krmivo pro psa mělo obsahovat všechny potřebné nutrienty, tedy bílkoviny, sacharidy, tuky, vlákninu i další složky. Zaměřit byste se při výběru měli především na kvalitu a obsah jednotlivých surovin a absenci chemických přísad či pesticidů a hnojiv, vše s ohledem na aktuální kondici psa.

Kvalitní bílkoviny jsou v krmivu pro psy nezbytné

Bílkoviny živočišného původu nesmí v krmivu pro psy chybět, přeci jen jsou to masožravci. Zároveň jde o důležité látky, které jsou dobře stravitelné a obsahují nezbytné esenciální aminokyseliny. Rostlinné bílkoviny nejsou tolik vhodné a můžou způsobovat zažívací potíže.

 • Obsah bílkovin v podobě masa v sušině nebo masové moučky by měl být minimálně 10 %, ideální obsah je potom 18 % v sušině pro dospělé, 22 % pro rostoucí psy. Maso by mělo být ve složení na prvním místě.

TIP: Pozor ale na složení krmiva pro psa a v něm uvedené produkty živočišného původu. Za tímto názvem se totiž můžou ukrývat zbytky živočišných těl včetně peří, kopyt apod.

Tuky v krmivu pro psa dodají potřebnou energii

Další nezbytná složka krmiva pro psa jsou tuky, a to opět živočišného původu. Jsou hlavním zdrojem energie a navíc v nich obsažené mastné kyseliny prospívají kůži a srsti. Dále slouží ke vstřebávání vitamínů rozpustných v tucích (A, D, E, K). Doporučený obsah je 5,5 % sušiny u dospělých a 8,5 % u rostoucích. Pracovní a chovná zvířata už jich potřebují více, a to 10 až 30 %.

 • Vyhněte se ale nadbytku tuků v krmivu pro psy. Můžou způsobovat průjem i obezitu, podráždění slinivky a zhoršit využitelnost některých živin.

Psí krmivo obsahuje i sacharidy

Sacharidy můžou být součástí psího krmiva v podobě brambor, kukuřice, luštěnin či obilovin, případně ovoce nebo zeleniny. Pro psa jsou rychlým zdrojem energie a upravují v krmivu vysoký obsah bílkovin a tuků. Optimální množství je 10 až 40 %. Vyšší obsah sacharidů potřebují zejména u březí a kojící feny.

 • I tady ale nadbytek může způsobovat zdravotní problémy. Jsou jimi obezita a cukrovka, také trávicí problém.

Pro dobré trávení je tu vláknina

Pro dobré trávení vašeho psa ohlídejte, aby v krmivu byla zhruba 2 až 5 % vlákniny. Je to strukturální sacharid, který se nachází v rostlinách. Zvětšuje objem výkalů a změkčuje je, také je formuje a zahušťuje a stimuluje pohyb střev.

 • Přebytek vlákniny v krmivu pro psy je problematický. Snižuje stravitelnost živin i vstřebávání minerálů a vitamínů.

Minerály a vitamíny jako další důležitá složky krmiva pro psy

V krmivu pro psy nesmí chybět ani vitamíny a minerály. Minerály jsou důležité pro stavbu kostí a tkání (typicky jde o vápník, draslík, sodík a fosfor, ale i další), vitamíny jsou součástí biochemických reakcí a metabolických pochodů (vitamíny skupiny B, A, C, D a další).

TIP: Vyhněte se krmivu pro psy, které obsahuje příliš mnoho soli, chemické konzervanty, ochucovadla a barviva.

Přidat nadpis-15

Vybírejte krmení pro psy s ohledem na věk, velikost plemene i specifické potřeby

Vhodné krmení pro psy je třeba vybírat i podle toho, zda jde o štěně nebo psího seniora, jak je velký a také s ohledem na to, zda má nějaké specifické potřeby nebo chcete řešit netypickou situaci – březí fenu či aktivního psa.

Vhodné krmivo pro psa podle věku

Nároky na krmení se mění v průběhu života. Jiné složení vyžaduje štěně, jiné potřebuje starý pes. Většina značek proto nabízí krmivo pro psa označené jednou z věkových kategorií, ale samozřejmě je tu i krmivo bez označení – pak ho můžete bez obav použít pro psa jakéhokoli věku.

Pro štěňata je výběr krmiva stěžejní

Krmivo pro štěňata, nebo také puppy, je strava určená pro psy do dvou měsíců věku. Je vysoce energetická se zvýšeným obsahem vápníku, antioxidantů a případně prebiotik. Kousky jsou menší, aby se štěňatům dobře konzumovaly.

TIP: Pro štěňata je tu i speciální krmivo v podobě mléka, pokud potřebujete nahradit to mateřské, případně je nutné přikrmovat. Kaše pro štěňata můžete používat pro pejsky starší tří týdnů, kteří nepřibírají tak, jak by měli.

 • Junior je kategorie mladších psů. Vhodné je od dvou do asi 24 měsíců v závislosti na plemeni.

 • Adult je krmivo pro dospělé psy, pokud nemají specifické potřeby. Vybírejte ho podle velikosti plemene.

 • Senior nebo mature je označení stravy pro starší psy s vyšším obsahem vápníku a kolagenu.

Jak se rozděluje krmivo pro psy podle velikosti?

Při výběru krmiva pro psy berte na zřetel také velikost plemene. Menší rasy uvítají menší a měkčí kousky, naopak větší psy potřebují větší kusy potravy.

 • Mini nebo small breed je pro plemena do 10 kg,

 • Medium či medium breed je určeno pro střední plemena s váhou do 25 kg.

 • Maxi neboli large breed se hodí pro velká plemena vážící max. 45 kg.

 • Mega či giant breed je pro velká plemena o hmotnosti nad 45 kg.

big and little dog_0

Potřebuje váš pes krmivo se speciálním složením?

Specifické krmivo pro psa pokryje jeho nároky ve chvílích, které jsou pro něj nějakým způsobem náročné nebo ho trápí určité problémy. Pak sáhněte po krmení, které splní potřebné požadavky v různých situacích.

 • Sensitive krmivo je krmivo pro psa s citlivým žaludkem - je vhodné tam, kde zvíře trpí nadýmáním, zvracením či jinými trávicími obtížemi.

 • Hypoalergenní krmivo prospěje psům, kteří trpí alergiemi na některé ze složek potravy. Nejčastěji jde o lepek. Pak se obiloviny nahrazují např. bramborami. Časté jsou i alergie na drůbeží a hovězí bílkovinu, vejce a mléko.

 • Light či weight control je krmení určené pro psa, kte má nadváhu nebo je kastrovaný. Nachází se v něm méně kalorií (méně tuků a sacharidů) a více vlákniny.

 • Březí a kojící feny v tomto náročném období vyžadují stravu, která jim zajistí dostatek energie. Zejména v době kojení je třeba feně dodat až 8x více kalorií.

 • Aktivní psi potřebují krmivo s dostatečně kvalitními bílkovinami živočišného původu. Důležitý je také počet kalorií, který pokryje jejich vysokou energetickou potřebu.

Mezi další druhy krmiv patří například krmivo pro psa s cukrovkou či jiným onemocněním, speciální krmivo je tu i pro případ, že chcete pomoci k lepší imunitě například obsahem bylinek. Stačí si jen vybrat.

Kvalitní krmiva pro psy vždy na prvním místě

Pro zdraví je důležité vybrat zejména kvalitní krmiva pro psy. V takovém najdete hlavně vysoký obsah masa – je to minimálně 30 % bílkovin živočišného původu pocházejících z masa. Procentuální obsah masa ovšem může být matoucí. Čerstvé maso je oproti sušenému tvořeno až 80 % vody, je ho tedy ve výsledku méně.

 • Kvalitní krmivo pro psa může obsahovat malé množství celých zrn obilovin, nevhodná je ovšem sója a gluten.

 • Konzervace by měla být provedena přírodními konzervanty, ne chemicky.

 • Nevhodný je přidaný cukr i vedlejší živočišné produkty.

 • Vhodné je i při používání kvalitního krmiva střídat různé receptury (ne u psů s citlivým zažíváním).

Ne zcela určující je rozděleni krmiv pro psy podle kvality

Ačkoli dle zákona neexistuje dělení krmiv pro psy podle kvality, využívají výrobci rozdělení, a to do několika kategorií. Při výběru se proto orientujte tím, co je uvedeno na obalu, a ne konkrétním označením. Výrobce je povinen uvést na obalu použité suroviny, a to v pořadí od nejvíce zastoupené složky po tu nejméně. Na prvním místě byste měli najít kvalitní živočišné produkty.

Nejlevnější jsou ekonomická krmiva

Ekonomické krmivo pro psa se nazývá také základní. Podle toho lze odvodit, že jeho obsah zajišťuje jen základní požadavky. Obvykle je vyrobeno z levných surovin a také je hůře stravitelné, s nízkou energetickou hodnotou a často nedostatečným množstvím bílkovin a tuků.

O stupeň výš jsou prémiová krmiva pro psy

Lepšími parametry se vyznačují prémiová krmiva pro psy. Pro jejich výrobu se používají kvalitnější suroviny, pro psy jsou lépe stravitelná. Najdete zde krmiva s různými druhy mas, i tak jsou ale méně pestrá. I přes toto označení důkladně čtěte složení – důležité jsou zejména přesně pojmenované suroviny.

Na vrcholu stojí superprémiová (ultraprémiová) krmiva pro psy

Krmiva pro psy s označením superprémiová nebo ultraprémiová mají ze všech jmenovaných nejvyšší kvalitu surovin, také vysokou stravitelnost, což se ale odráží na ceně. Suroviny jsou ve složení detailně popsané, maso v nich je mnoha druhů i typů (moučka, sušené, čerstvé) a je ve složení na prvním místě. Stejně tak jsou pestrá co se obsahu zeleniny, ovoce a bylinek týká. Obiloviny jsou až níže ve složení a obvykle bezlepkové, nebo se zde nenachází vůbec.

Popela v krmivu pro psa se nebojte

Popel obsažený v krmivu pro psa není nic závažného – označuje nespalitelný zbytek krmiva, ve kterém najdete všechny minerální látky. Jeho obsah je důležitý zejména v případech, kdy krmivo pro psa obsahuje kostní moučku, kde tvoří popel hlavní zdroj. To znamená, že čím více popela moučka má, tím více obsahuje kostí a méně masa.

Poznejte kvalitní a nekvalitní moučku

Jsou ale i kvalitní moučky, které obsahují do 10 % popela, u těch levných je to až 40 %. Kvalitní moučky jsou jednodruhové, označené konkrétním druhem masa – chicken meal, salmon meal apod. Nižší kvalitu mají moučky s označením fish meal atd. By-product meal je pak moučka z odpadních surovin.

krmiva-belcando

Další označení krmiva pro psa

Narazit při výběru můžete i na další označení, která specifikují, jaké má krmivo pro psa složení. Využijete je například v případě alergií nebo když chcete dopřát svému psovi to nejlepší.

Přírodní cestou je holistické krmivo pro psa

Věrné svému názvu holistické krmivo pro psa obsahuje pouze přírodní suroviny, ovoce, zeleninu a celá zrna, a to obvykle v podobě potravin s nižším obsahem škrobu, vše v nejvyšší potravinářské kvalitě. Krmivo by tak svým složením mělo být komplexní, vyvážené a prospěšné pro zdraví. Má vysoký obsah masa a krom výše zmíněných surovin v něm často najdete i probiotika či kloubní výživu. Tato kvalita je samozřejmě vykoupena vyšší cenou.

Bezobilné – grain-free krmivo pro psy pro alergiky

V bezobilném krmivu pro psy nenajdete obiloviny, které mohou některým psům způsobovat trávicí problémy kvůli obsaženému lepku. Nahrazují se v takovém případě bramborami obyčejnými i sladkými, tapiokou či luštěninami.

Jaká značka krmiva pro psa bude vašemu miláčkovi chutnat?

Možná stále váháte, jaká značka krmiva pro psa bude tou správnou. Bohužel nelze říci, že přesně tohle krmivo bude chutnat přímo vašemu miláčkovi. Určitě je třeba vzít ohled na všechny zmíněné kategorie – tedy věk, velikost rasy i aktuální vytížení a specifické požadavky. V neposlední řadě jde také o to, jaké máte nároky vy sami, jak po finanční stránce, tak po stránce složení. Možná se trefíte hned napoprvé, možná budete dlouho hledat, střídat a vybírat tu značku krmiva, která vašemu psovi sedne.

 • Orientovat se můžete částečně i podle toho, co říkají na krmivo pro psa recenze.

Kolik krmiva pro psa je vhodné koupit?

Výběr velikosti balení krmení pro psa závisí na tom, kolik zvířat doma máte, jak jsou velcí a také to, zda už víte, že jim daný typ krmiva chutná. Sehnat můžete potravu v různých baleních, kapsičky mají několik desítek gramů, pořídit můžete ale i 20 kg krmivo pro psy či multipacky, které mají ještě větší hmotnost.

TIP : Hledáte levnější krmivo pro psa? Akce vám pomůžou nějakou tu korunu ušetřit.

Nejprodávanější

Apetit Svatojánský chléb
Apetit Svatojánský chléb
Skladem (1 ks)
29707/400
 
44 Kč
BOHEMIA Slepičí maso ve vlastní šťávě 400g
60 Kč –33 %
Původně: 60 Kč  (–33 %)
40 Kč
Gran Carno 800g adult hovězí+zvěřina
 
141 Kč
Josera žlutý plastový barel 35 l
 
376 Kč
Brit premium masové sport hovězí+ryba 800 g
 
62 Kč
Krmná lžíce 1,5 litru antracitové barvy
167 Kč –28 %
Původně: 167 Kč  (–28 %)
120 Kč
Gran Carno 400g junior hovězí+kuře
 
83 Kč
Gran Carno 800g adult hovězí
 
141 Kč
Delikan Dog CD Adult Lamb and Rice 15 kg
 
1 532 Kč
534 položek celkem
Apetit Svatojánský chléb
Akce Tip Český výrobek
44 Kč

Apetit Svatojánský chléb můžete mazlíčkovi podávat jako přídavek do krmiva nebo k přímému...

29707/400
BOHEMIA Slepičí maso ve vlastní šťávě 400g
Novinka Český výrobek
60 Kč –33 %
40 Kč

Poctivá konzerva s výjimečně vysokým obsahem dietního slepičího masa – 70 %.

1871
Gran Carno 800g adult hovězí+zvěřina
141 Kč

Kompletní krmivo pro dospělé psy s příchutí hovězího a zvěřiny.

040456
Josera žlutý plastový barel 35 l
376 Kč

Barel Josera k uskladnění granulí.

091227
Brit premium masové sport hovězí+ryba 800 g
62 Kč

Kompletní krmivo pro psy.

040626
Krmná lžíce 1,5 litru antracitové barvy
Novinka Tip
167 Kč –28 %
120 Kč

Krmná lžíce pro nabírání krmiva o objemu 1,5 litrů antracitové barvy. 

78584
Gran Carno 400g junior hovězí+kuře
83 Kč

Kompletní krmivo pro štěňata s příchutí hovězího masa a kuřete.

040475
Gran Carno 800g adult hovězí
141 Kč

Kompletní krmivo pro dospělé psy s hovězí příchutí - čisté hovězí maso.

040455
Delikan Dog CD Adult Lamb and Rice 15 kg
Akce
1 532 Kč

Kompletní krmivo pro psy - jehněčí s rýží.

011955
Delikan Dog CD Adult Mini 15 kg
Akce
1 507 Kč

Kompletní krmivo pro dospělé psy malých plemen.

011257
Dax 100g kapsa with beef and rabbit dog
12 Kč

Kompletní mokré krmivo pro psy s hovězím a králičím v omáčce.

040882
Dax 100g kapsa with turkey and duck dog
12 Kč

Kompletní mokré krmivo pro psy s krůtím a kachním v omáčce.

040881
RAFI 500g With Beef Grain Free dog
82 Kč

Kompletní mokré krmivo pro dospělé psy všech plemen - s hovězím masem.

040871
RAFI 300g With Beef Grain Free dog
65 Kč

Kompletní krmivo pro dospělé psy všech plemen s hovězím masem.

040868
RAFI 500g With Lamb Grain Free dog
82 Kč

Kompletní krmivo pro psy všech plemen s jehněčí příchutí.

040869
RAFI 300g With Lamb Grain Free dog
65 Kč

Kompletní krmivo pro dospělé psy všech plemen se zvěřinou.

040867
RAFI 500g With Rabbit Grain Free dog
82 Kč

Kompletní mokré krmivo pro dospělé psy všech plemen - s králíkem.

040870
RAFI 300g With Turkey Grain Free dog
65 Kč

Kompletní krmivo pro dospělé psy všech plemen s krůtím masem.

040866
RAFI 500g With Beef Tripe and Pork Ham Grain Free dog
82 Kč

Kompletní krmivo pro dospělé psy všech plemen - s hovězími žaludky a vepřovou šunkou.

040872
RAFI 300g With Game Graim Free dog
65 Kč

Kompletní krmivo pro dospělé psy všech plemen se zvěřinou.

040865
Brit Care 12kg Adult Salmon Grain-free dog
2 070 Kč

Kompletní krmivo pro psy. Bezobilná receptura Losos a brambory pro dospělé psy malých a středních...

013403
Brit Care 12kg Adult Large Breed Salmon Grain-free dog
2 070 Kč

Kompletní krmivo pro psy. Bezobilná receptura Losos a brambory pro dospělé psy velkých plemen...

013404
Brit Care 12kg Junior Large Breed Salmon Grain-free dog
2 174 Kč

Kompletní krmivo pro psy. Bezobilná receptura losos a brambory pro mladé psy (3 měsíce – 2 roky)...

013402
Nahoru
Další produkty

V této kategorii naleznete mnoho značek krmiva pro Vaše chlupáče.