Krmiva pro kočky

Ať už se vaše kočka pohybuje spíše venku nebo je výhradně domácí mazlíček, potřebuje vyváženou stravu, která jí dodá vše potřebné a zároveň bude prospěšná pro její zdraví. Vybírejte proto kvalitní krmivo pro kočky především s dostatkem bílkovin. Jaké další požadavky by mělo splňovat?

#ShowMore#

Jaké druhy krmiva pro kočky existují?

Používat můžete krmivo pro kočky v různých podobách. Jde o suché krmivo v podobě granulí, mokré krmivo tvořící konzervy, paštiky a kapsičky. Můžete používat jen jeden typ nebo je kombinovat, záleží na vás a chutích vaší kočky.

Granule jako základní krmivo pro kočky

Granule pro kočky jsou základním krmivem, které dodají kočce všechny potřebné živiny. Protože jde u suché krmivo, může být pro některá zvířata méně voňavé a také postupem času ještě více ztrácet aroma. Jsou ale trvanlivé a tvrdá konzistence je dobrá pro posílení zubů a čelistí. Naopak pro seniory jsou tu měkké granule pro kočky.

Chutným krmivem pro kočky jsou konzervy

Konzervy pro kočky se řadí do mokrého krmiva. Pro kočku je atraktivní svou vůní a konzistencí. Dodá kočce stejně hodnotné suroviny jako granule, můžete tedy bez obav používat jako hlavní krmivo obojí. Nevýhodou je horší skladovatelnost již otevřeného balení.

Zpestřete kočce krmení kapsičkami a paštikami

Kapsičky a paštiky pro kočky jsou vlastně zmenšeninami konzerv. Většinou jde o balení, které nahradí jednu krmnou dávku, nemusíte tak řešit, do kdy zkrmit otevřenou velkou konzervu. Vyrábí se v mnoha příchutích, můžete tak jimi kočce obohatit jídelníček. Praktické jsou také na cesty.

Se zdravotními problémy pomohou veterinární diety

Veterinární diety pro kočky pomůžou při akutních i chronických onemocněních. Jde o případy, kdy kočka trpí nemocí ledvin a močovými kameny, onemocněním jater, průjmy či jinými trávicími obtížemi, cukrovkou a obezitou.Costumer (1080 × 1080 px)-24

 Co vše může krmivo pro kočky obsahovat?

Krmivo pro kočky obsahuje základní suroviny, které zvíře potřebuje ke zdárnému růstu v mládí a posléze k pokrytí všech potřeb. V první řadě jsou to bílkoviny, pak také tuky a sacharidy. Krmivo pro kočky může mít ale i něco navíc – vlákninu, probiotika, bylinky atd. 

Hlavní složkou krmiva pro kočku jsou bílkoviny

Nezbytnou součástí krmiva pro kočku jsou bílkoviny obsažené v mase. Jejich obsah by měl být minimálně 30 %. Jsou důležité pro tvorbu svalů a fungují i jako zdroj energie. Rozhodně by je neměly nahrazovat obiloviny. Jsou sice levnější, ale nezasytí a můžou způsobit alergie. 

TIP: Vhodné krmivo pro kočky bez obilovin nese také název grain-free.

I tuky kočka v krmivu potřebuje

V krmivu pro kočku nesmí chybět tuky. Jsou opět zdrojem energie a pomáhají ke správnému fungování trávicí a vylučovací soustavy a hezké, lesklé srsti. Vhodné jsou tuky živočišného původu, jejich obsah by měl být do 20 % v závislosti na aktivitě kočky. V tucích najdete i esenciální mastné kyseliny, které kočka musí přijímat krmivem.

Hlídejte obsah sacharidů v krmivu pro kočky

Sacharidy jsou v krmivu pro kočku zdrojem rychlé energie. Nejvhodnější jsou v bezlepkové podobě – z brambor, rýže apod. Nevhodná je sója, ale i často využívaná pšenice a kukuřice. Ve výsledku je ale kočka vůbec nepotřebuje, i v přírodě tvoří sacharidy jen asi 3 – 5 % potravy.  

Vláknina podporuje dobré trávení

Ve složení krmiva pro kočky byste měli najít i vlákninu. Jde o rostlinný sacharid, který je nestravitelný. Podporuje trávení a stimuluje činnost střev. Její obsah by měl být do 5 %.

Probiotika a prebiotika jsou skvělá pro zdraví kočky

V krmivu pro kočky najdete někdy i probiotika a prebiotika. Stejně jako u lidí pomáhají tyto látky podporovat střevní mikroflóru. Pozitivně tak působí na imunitu i trávení. Je to vhodný doplněk pro udržení vitality a dobrého zdraví. 

Vybírejte žrádlo pro kočky důležitých parametrů

Žrádlo pro kočky vybírejte přesně na míru svému mazlíčkovi – svou roli hraje věk, velikost i to, zda má kočka nějaké speciální nároky. Zohledněte zdravotní problémy, jako je alergie, nadváha, cukrovka apod. i životní fázi. 063A7C3B-1FC7-479B-8E80-4E91C7C9884B

Vhodné krmivo pro kočky podle věku

Jedním z rozhodujících kritérií při výběru krmiva pro kočky je její věk. Kotě má totiž docela jiné požadavky na složení potravy než dospělá kočka, stejně tak je tomu u kočičího seniora. Pokud tedy neřešíte specifické krmivo kvůli onemocnění, sledujte na obalu věkové označení. 

 • Krmivo pro koťata (kitten) a juniory je určeno pro kočičky do 12 měsíců. Obsahuje více vitamínů, minerálů a vyšší podíl tuků. Snadno se jim díky velikosti i konzistenci konzumují.

 • Dospělé kočky (adult) jsou staré od 1 roku do 7 let. Krmivo pro ně je vyvážené, co se všech důležitých složek týká, pokud nemají specifické potřeby.

 • Senior je potom označení pro kočky nad 7 let. Ty potřebují více bílkovin a vitamíny, které v tomto věku podporují jejich zdraví. 

TIP: Nevíte, jaké vybrat krmivo pro kočky? Recenze vám můžou napovědět. 

Vhodné krmivo pro kočky podle velikosti

I u koček je vhodné sáhnout po krmivu, které bude odpovídat jejich velikosti. Menší plemena koček uvítají ve složení menší kousky a nepotřebují ho takové množství. Velká plemena si pochutnají i na větších kusech potravy, krmivo pro takové kočky má obvykle takový obsah živin, který podporuje více namáhané klouby.

Potřebuje váš mazlíček speciální krmivo pro kočky?

Jsou tu ale i chvíle, kdy si nevystačíte s obyčejným krmivem pro kočky. Pokuste se přizpůsobit stravu tomu, zda se kočka pohybuje převážně doma nebo je spíše venkovní, ohled je třeba dbát i na specifické požadavky nemocných koček.

 • Krmivo pro kočky s cukrovkou ulehčuje život s touto chorobou. Obsahuje lehce stravitelné bílkoviny, polysacharidy a vlákninu, naopak by v něm neměly být cukry jednoduché a nadbytek tuků. Stěžejní je pravidelnost při podávání krmiva.

 • Krmivo pro kočky bez obilovin se používá v případě, že má kočka alergii na obiloviny, které se nahrazují bezlepkovými surovinami. Hodí se ale i pro zdravé kočky, kterým chcete dát přirozenou a kvalitní stravu.

 • Krmení pro kočky indoor je určené pro zvířata žijící většinu času doma. Pomáhá udržet vhodnou hmotnost, napomáhá lepšímu pohybu střev, a tím snižuje objem i zápach výkalů. Obsahuje také látky, které podporují vylučování pozřených chlupů.

 • Krmení pro kočky outdoor v sobě má více kalorií, které kočky žijící venku potřebují. Zároveň podporuje správnou činnost vylučovací soustavy a dobrý stav kůže i srsti. 

TIP: Chcete nakrmit svou kočičku a přitom ušetřit? Podívejte se na krmení pro kočky v akci. Další možností je seřadit si je podle ceny – prohlédněte si levné krmivo pro kočky.

 5c63f5b6-d197-4154-8687-135442d226a4_lrg

Najdete ale krmivo pro kočky i s dalšími označeními

Můžete se setkat i s dalšími speciálními krmivy pro kočky. Jsou vytvořena pro specifické požadavky, například v případě, že máte kočku po kastraci nebo vás naopak čekají přírůstky. Krom uvedených ale najdete i mnoho dalších specialit.

 • Krmivo pro kastrované kočky má takové složení, které udržuje správnou váhu a pomáhá předcházet problémům s močovým ústrojím. Na ty jsou kočky po kastraci náchylnější.

 • Krmivo pro březí a kojící kočky je totožné s krmivem pro koťata. Obsahuje totiž více kalorií a proteinů, které kočka v tomto náročném období potřebuje.

 • Krmivo pro redukci trichobezoárů obsahuje více vlákniny, která pomáhá proti jejich tvorbě. Jde o smotky chlupů, které kočka většinou vyzvrací, ale mělo by správně trávicím traktem projít.

 • Krmivo pro kočky s citlivým zažíváním je snadno stravitelné a podporuje dobrou funkci trávicí soustavy. Obvykle je také bezlepkové. 

Dopřejte jim kvalitní krmivo pro kočky

Chcete dopřát svému miláčkovi opravdu kvalitní krmivo pro kočky? Pak pečlivě sledujte složení. Na prvním místě byste měli najít maso – a to 50 a více % čistého masa. Dále by krmení pro kočky mělo obsahovat hodnotné vnitřnosti a minimální množství rostlinných složek (do 3 %).  

TIP: Do kvalitního krmiva pro kočky nepatří odpadní suroviny, obvykle je najdete pod označením vedlejší produkty živočišného/rostlinného původu, ani umělá barviva a konzervanty a konzervační látky.

Označené může být krmivo pro kočky podle kvality

Krmivo pro kočky bývá často označeno jako prémiové, superprémiové či ultraprémiové. Můžete se podle těchto názvů částečně orientovat, ale nikde není jasně dané, co konkrétně má krmivo s daným označením obsahovat. Sledujte proto vždy složení a řiďte se pouze jím. 

Popel není složkou krmiva pro kočku, co tedy znamená?

Ve složení krmiva pro kočku najdete zastoupený i popel. Nejde ale v žádném případě o popel, který by se do krmiva přidával. Udává to, co by zbylo po úplném spálení krmiva - v podstatě jsou to minerály. Je třeba ho sledovat v případě, že krmivo pro kočky obsahuje kostní moučku, jejíž je popel hlavní složkou. Více popela znamená více kostí v moučce a tedy méně masa. Kvalitní moučka má do 10 % popela. 

Kupte krmivo do zásoby – granule pro kočky mají i 10 kg

Při koupi můžete sáhnout po různě velkých baleních. Jednotlivé kapsičky mají pár desítek gramů, velké pytle granulí pro kočky mají i 10 kg a více. To se vám bude hodit v případě, že máte doma více zvířat nebo už víte, že krmivo kočce chutná. 

TIP: Chcete udržet krmivo dlouho voňavé a čerstvé? Pořiďte si vhodnou nádobu na skladování granulí.

Nejprodávanější

Leonardo Kitten - Kapsička s drůbežím masem
39 Kč –48 %
Původně: 39 Kč  (–48 %)
20 Kč
Krmná lžíce 1,5 litru antracitové barvy
167 Kč –28 %
Původně: 167 Kč  (–28 %)
120 Kč
2 položek celkem
Krmná lžíce 1,5 litru antracitové barvy
Novinka Tip
167 Kč –28 %
120 Kč

Krmná lžíce pro nabírání krmiva o objemu 1,5 litrů antracitové barvy. 

78584

V této kategorii najdete všechny pochoutky, které si žádá vaše kočička. Díky nim bude zdravá, šťastná a aktivní.