Jak naučit kočku spát v pelíšku?

Pokud vlastníte kočku, jistě víte, jak moc mají rády pohodlná místa pro spánek. Pelíšek je skvělým místem pro kočku, kde si může odpočinout a cítit se bezpečně. Nicméně, některé kočky mohou být zpočátku nedůvěřivé nebo se vyhýbat pelíšku. V tomto článku se dozvíte několik tipů, jak naučit kočku spát v pelíšku a vytvořit pro ni příjemné prostředí pro odpočinek.

Kočka spí ve svém pelíšku

https://www.pexels.com/cs-cz/foto/domaci-mazlicek-kozesina-spani-roztomily-2693561/ 

 1. Vyberte správný pelíšek

Prvním krokem je vybrat správný pelíšek pro vaši kočku. Existuje mnoho různých typů pelíšků, jako jsou uzavřené domečky, polštářky nebo výškové pelíšky. Zvažte preference vaší kočky a zvolte pelíšek, který je dostatečně prostorný a pohodlný. Měl by také být umístěn na klidném místě, kde se kočka cítí bezpečně.

 1. Přilákejte kočku do pelíšku

Pomocí pozitivního posilování a lákadel můžete kočku přitáhnout k pelíšku. Umístěte do pelíšku oblíbenou hračku nebo dečku s vůní, kterou vaše kočka miluje. Můžete také do pelíšku umístit kousek oblečení, které máte na sobě, aby se kočka cítila blíže k vám. Buďte trpěliví a nechte kočku objevovat pelíšek sama.

 1. Pozitivní zkušenosti v pelíšku

Poskytněte kočce pozitivní zkušenosti spojené s pelíškem. Například, když ji vidíte, jak se sama ukládá do pelíšku, pochvalte ji a dodejte jí pochvalné slovo. Můžete také do pelíšku umístit oblíbené pamlsky nebo ji nakrmit ve blízkosti pelíšku, aby si vytvořila pozitivní asociace s tímto místem.

 1. Pohodlné a atraktivní prostředí

Vytvořte pro kočku pohodlné a atraktivní prostředí v pelíšku. Použijte měkké a příjemné polštářky nebo deky, které poskytnou pohodlí. Ujistěte se, že pelíšek je umístěn na teplém a tichém místě, aby se kočka cítila pohodlně. Můžete také umístit blízko pelíšku oblíbenou hračku kočky nebo malou dečku s jejími vůněmi.

 1. Trpělivost a důslednost

Naučení kočky spát v pelíšku může vyžadovat trpělivost a důslednost. Pokud se kočka vyhýbá pelíšku, nevzdávejte to hned. Postupně zvyšujte její vystavení pelíšku a poskytujte jí pozitivní zkušenosti s tímto místem. Buďte důslední ve svých snahách a nechte kočku přizpůsobit se novému prostředí postupně.

Často kladené dotazy

 • Jaký typ pelíšku je nejlepší pro kočku?
  Nejlepší typ pelíšku pro kočku závisí na jejích preferencích. Některé kočky preferují uzavřené pelíšky, zatímco jiné dávají přednost otevřeným polštářkům. Zvažte preference vaší kočky a zvolte pelíšek, který odpovídá jejím potřebám.

 • Co dělat, když se kočka stále vyhýbá pelíšku?
  Pokud se kočka stále vyhýbá pelíšku, můžete zvážit použití feromonových sprayů nebo difuzérů, které vytvářejí klidnou atmosféru a pomáhají kočkám se cítit bezpečně. Můžete také konzultovat s veterinářem ohledně dalších rad a tipů.

 • Je vhodné umístit pelíšek na výšku?
  Některé kočky mají rády pelíšky umístěné na vyvýšených místech, jako jsou police nebo stromy. Pokud vaše kočka preferuje výškové místo, zvažte umístění pelíšku na vhodné místo ve vašem domě.

 • Jak dlouho to může trvat, než se kočka naučí spát v pelíšku?
  Doba, než se kočka naučí spát v pelíšku, se může lišit. Některé kočky se mohou přizpůsobit během několika dní, zatímco jiné mohou potřebovat několik týdnů. Buďte trpěliví a poskytujte kočce podporu a lásku, aby se cítila pohodlně v novém prostředí.